A kereszténység és a keleti tanok összeütközése

A közismert történet egészen új megvilágításba került számomra a közelmúltban kirobbanó meglehetősen éles vita kapcsán, aminek kiindulópontja az volt, hogy egy keresztény istentiszteleten ördögi tevékenységnek ítélték a jógát. Kicsit eltávolodva a konkrét esettől és általánosságban nézve a küzdelmet:
A bot kígyóvá változik, demonstrálva, hogy Mózest és Áront Isten küldte a nép felszabadításáért. A fáraó varázslóinak is sikerül a csodát reprodukálni. Miről van szó?
A kereszténység alapvető küldetése emberi lelkek mentése az evangélium hirdetésén keresztül. Azonban a keleti vallások képviselői képesek lehetnek hasonló eredményeket elérni: lelki béke, gyógyulás, sorsváltozás.
A két fél kígyói most lent vannak a földön. Az, hogy a botok kígyóvá változtak, mindkét fél természetfeletti voltát mutatja. Látszólag tehát ugyanaz az eredmény. De nem szabad elfeledni, hogy akármennyire is sikerült a mágusoknak a megtévesztés, Mózes és Áron kígyója nem toleráns, végül megeszi a fáraó mágusainak kígyóit, bebizonyítva, hogy kinél van a mindenek felett álló hatalom.
2Móz 7:10 Beméne azért Mózes és Áron a fáraóhoz, és úgy cselekedének, amint az Úr parancsolta vala; veté Áron az ő vesszejét a fáraó elé és az ő szolgái elé, és kígyóvá lőn.
2Móz 7:11 És előhívá a fáraó is a bölcseket és varázslókat, és azok is, Egyiptom írástudói, úgy cselekedének az ő titkos mesterségükkel.
2Móz 7:12 Elveté ugyanis mindenik az ő vesszejét és kígyókká lőnek; de az Áron vesszeje elnyelé azok vesszejét.